Elektroterapia
Leczenie bólu i regeneracja organizmu!
Czym jest elektroterapia?
Elektroterapia to inaczej leczenie prądem. Jest to zabieg, podczas którego stosuje się różnego typu lecznicze prądy – stałe lub zmienne, o różnej częstotliwości. Elektroterapia jest odmianą fizykoterapii i stosowana jest w leczeniu objawowym schorzeń między innymi układu ruchu.
Wskazania do elektroterapii
Prąd ma działanie przeciwbólowe i zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie, przyspiesza procesy regeneracji tkanek oraz sprawia, że obrzęki lepiej się wchłaniają. Wskazania do zastosowania elektroterapii to:
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa
- różnego rodzaju dyskopatie
- nerwobóle
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- choroby reumatyczne
- dystrofie mięśniowe
- stany po urazach narządów ruchu, na przykład po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach
- zapalenie tkanek miękkich
- rwa kulszowa
- bóle głowy, w tym bóle migrenowe
- bóle w przebiegu osteoporozy
- stany przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa
- różnego rodzaju dyskopatie
- nerwobóle
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- choroby reumatyczne
- dystrofie mięśniowe
- stany po urazach narządów ruchu, na przykład po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach
- zapalenie tkanek miękkich
- rwa kulszowa
- bóle głowy, w tym bóle migrenowe
- bóle w przebiegu osteoporozy
Rodzaje elektroterapii
Wyróżnia się kilka rodzajów elektroterapii. Są to:
- Jonoforeza – zabieg polegający na tym, że w chore miejsce aplikuje się prąd stały. Tego rodzaju elektroterapię stosuje się w leczeniu nerwobóli, neuralgii, chorób reumatycznych oraz w stanach zapalnych.
Galwanizacja – jest to podawanie prądu stałego o małej częstotliwości. Wpływa on na tkanki nerwowe oraz na mięśnie. Galwanizację stosuje się przy dyskopatii, nerwobólach, w stanach zapalnych nerwów, do leczenia przeciążeń i napięć mięśniowych oraz w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. - Elektrostymulacja – jest to zabieg, który polega na podawaniu prądu impulsowego w celu wywołania skurczu mięśni. Elektrostymulację stosuje się w leczeniu niedowładów oraz porażeń i innych dolegliwości układu nerwowego.
- Prądy TENS – są to prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stymulują nerwy i stosowane są do leczenia bólów kręgosłupa, bólów stawowo-mięśniowych oraz reumatycznych. Prądy TENS są szczególnie zalecane osobom odczuwającym bóle pooperacyjne, a także pacjentom z owrzodzeniami skóry, dyskopatią, neuropatią oraz z bólami towarzyszącymi osteoporozie. Mają korzystne działanie w przypadku cellulitu oraz przyspieszają zrost złamanych kości.
- Prądy diadynamiczne – obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się obrzęków i krwiaków. Stosuje się je przy bólach kręgosłupa, chorobach zwyrodnieniowych stawów, schorzeniach reumatycznych, przy dyskopatiach, nerwobólach, dystrofii mięśniowej, po urazach narządów ruchu, zwłaszcza z obrzękiem.
- Prądy interferencyjne (prądy Nemea) – mają działanie przeciwbólowe, poprawiają krążenie, regenerują tkanki.
- Prądy Kotza (tzw. rosyjska stymulacja) – jest to zabieg polegający na wywoływaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych. Stosuje się go w leczeniu skoliozy, przy osłabieniu mięśni, po urazach (na przykład złamaniach).
- Prądy Traberta – jest to zabieg polegający na podawaniu jednokierunkowych, impulsowych prądów. Stosuje się go przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, w przypadku bólów kręgosłupa i bólów mięśniowych, w leczeniu nerwobóli i zaburzeniach krążenia obwodowego, także przy niedokrwieniu kończyn, a także w stanach pourazowych narządów ruchu.
- Przezskórna stymulacja nerwów – ma na celu działanie przeciwbólowe.
Efekty elektroterapii
Elektroterapia to zabiegi przynoszące ulgę w dolegliwościach bólowych oraz stanach zapalnych. Pobudzają one też głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiają ich ukrwienie, a co za tym idzie – ich odżywienie, prowadząc tym samym do ich szybszej regeneracji. Stymulowana prądem tkanka staje się lepiej ukrwiona, co przyspiesza wchłanianie się obrzęków i wysięków.

Kto wykonuje zabieg elektroterapii

Anna Korneluk
Magister fizjoterapii. Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej głównym obszarem zainteresowania jest terapia kobieca, czyli m.in. szeroko pojęta terapia zaburzeń dna miednicy czy stymulowanie szybkiego powrotu do formy w okresie połogu. Lubi również pracować z pacjentami bólowymi i pourazowymi, szczególnie ze schorzeniami kręgosłupa, barku i kolana. Wierzy, że nasze ciało tworzy jedną całość a każde jest inne, dlatego do pacjentów podchodzi indywidualnie i holistycznie, tak może rzetelnie odnaleźć źródło dolegliwości i skutecznie pomóc powrócić do sprawności.

Małgorzata Kisielewska
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej główny obszar specjalizacji zawodowej to rehabilitacja w ortopedii. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów i szkoleń. Wierzy, że dzięki szerokiej i pogłębionej wiedzy może pomóc pacjentom z nawet najbardziej złożonymi urazami. Uważa, że by dobrze i efektywnie pomóc pacjentowi, trzeba poznać nie tylko przyczynę urazu, z którym przychodzi, ale odtworzyć historię jego kontuzji. Dlatego przeprowadzenie pogłębionego wywiadu uważa za początek dobrej rehabilitacji.

Jakub Kasperski
Absolwent Fizjoterapii AWF w Poznaniu. Jest trenerem medycznym, certyfikowanym terapeutą wg. koncepcji modeluzniekształcenia powięzi (FDM. By zniwelować ból, podczas pracy z urazami pacjentów wykorzystuje masaże tkanek głębokich oraz zajmuje się terapią blizn. W swojej pracy zawodowej poza gabinetem, wykorzystuje trening oparty na systemach mięśniowo - powięziowych, ponieważ wierzy, że bardzo dobrze wzmacnia ciało oraz poprawę funkcjonalność człowieka. Wśród pacjentów promuje profilaktykę zdrowym ruchem.
Nie masz pewności, którą konsultację wybrać?
Umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z Doktor Małgorzatą Kawą.