Fizjoterapia stomatologiczna

Wybierzemy dla Ciebie najlepszy rodzaj terapii i pokonamy wspólnie Twój ból!

Bezpłatna konsultacja telefoniczna!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega?

Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha.

Dysfunkcje stawu skroniowo - żuchwowego

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego to obecnie problem bardzo wielu osób. Dolegliwości, które towarzyszą temu zespołowi objawów to przede wszystkim: ból stawu i mięśni żucia podczas palpacji, przeskakiwanie żuchwy, bóle głowy, ból odcinka szyjnego kręgosłupa, szumy uszne, ból podczas poruszania gałką oczną. Zazwyczaj są one bagatelizowane przez pacjentów, dopiero wizyta u stomatologa lub fizjoterapeuty pomaga uświadomić skalę problemu.

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania

Do wskazań rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych należą następujące dysfunkcje:
- fibromialgia z towarzyszącymi dolegliwościami okolicy głowy i szyi,
- bruksizm,
- bóle neuropatyczne jamy ustnej i twarzoczaszki,
- dolegliwości nerwowo-naczyniowe, takie jak migrena czy napięciowe bóle głowy,
bóle stawu skroniowo-żuchwowego,
- stany zapalne stawu skroniowo-żuchwowego,
- wady postawy ciała,
- dolegliwości bólowe odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa,
- szczękościsk,
- porażenie nerwu twarzowego,
- szumy uszne,
- przeskakiwanie żuchwy,
- stany po złamaniu szczęki, żuchwy,
- stany po ekstrakcji zębów,
- wspomagająco przy leczeniu ortodontycznym.
Fizjoterapia stomatologiczna a napięciowe bóle głowy i migreny
Napięciowe bóle głowy oraz migreny to bardzo częsty problem wśród pacjentów udających się do gabinetów lekarskich. Częstokroć ich przyczyną jest przewlekłe napięcie struktur mięśniowo-powięziowych. Wspomniane napięcie może ulegać transferowi na więzadła oraz opony mózgowe, co z kolei może doprowadzić do jeszcze bardziej złożonych dysfunkcji czaszkowo-kręgosłupowych.
Fizjoterapia stomatologiczna a nadwrażliwość zębów i bruksizm
Bruksizm to nawykowe, nieświadome zgrzytanie zębami i zaciskanie ich. Określa się go jako problem o etiologii psychosomatycznej. Charakterystyczne są dyskomfort w trakcie palpacji mięśni żucia oraz okolicy karku. Bruksizm prowadzi m.in. do ścierania się zębów, ich znacznej nadwrażliwości, bólu żuchwy. W leczeniu stosuje się farmakoterapię, fizjoterapię stomatologiczną i szyny relaksacyjne.
Fizjoterapia stomatologiczna a ból stawu skroniowo-żuchwowego i przeskakiwanie żuchwy
Słyszalne trzaski i przeskakiwanie żuchwy to najczęściej objaw osłabionej koordynacji pomiędzy krążkiem stawowym a strukturą żuchwy. Według najnowszych badań blisko ¼ dolegliwości bólowych głowy jest związana z opisywanym zjawiskiem. Lekceważenie takiego stanu może doprowadzić do całkowitego zablokowania stawu skroniowo-żuchwowego i szczękościsku.
Fizjoterapia stomatologiczna a bóle kręgosłupa szyjnego
Dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa mogą być związane ze wzmożonym napięciem okolicy narządu żucia. Przewlekły szczękościsk, skrócenie długości mięśni nadgnykowych i podgnykowych również sprzyjają występowaniu takich symptomów. Dodatkowo bólowi kręgosłupa szyjnego sprzyjać będzie wysunięcie głowy w przód, czyli tzw. protrakcja.

Bezpłatna konsultacja telefoniczna!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Kto zajmuje się fizjoterapią stomatologiczną?

Patryk Krzyżanowski

Magister Fizjoterapii. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Zajmuje się głównie pacjentami neurologicznymi i ortopedycznymi. Specjalista masażu liftingującego twarzy - Kobido Up.
W swojej pracy kładzie szczególny nacisk na kontakt z pacjentem w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości.
Do usunięcia problemu wykorzystuje m.in terapie tkanek miękkich, elementy terapii manualnych, mobilizację, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, masaż.
Ostatnio zdobywa wiedzę w temacie terapii problemów w obszarze czaszkowo-żuchwowym i czaszkowo-twarzowym, której dopełnieniem jest uczestnictwo w kursie CRAFTA (Cranial Facial Therapy Academy – Akademia terapii czaszkowo-twarzowej).
Terapia ta obejmuję problemy m.in szczękościsku, bruksizmu, bólu głowy, dolegliwości kręgosłupa szyjnego, bólu w stawie skroniowo-żuchwowym oraz takie schorzenia jak migreny, zawroty głowy, pisk w uszach.

Nie masz pewności co Ci dolega?

Umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z Doktor Małgorzatą Kawą.

Bezpłatna konsultacja!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Zapisz się na newsletter Fizjo-Park i bądź na bieżąco

jesteśmy

otwarci

poniedziałek – piątek:

8.00 – 20.00


sobota:

9.00 – 15.00

zapraszamy

do kontaktu


adres email:

recepcja@fizjo-park.pl