Fizjoterapia sportowa
Obszar nowoczesnej fizjoterapii zajmującej się pracą ze sportowcami oraz osobami aktywnie uprawiającymi sport
Obszar nowoczesnej fizjoterapii zajmującej się pracą ze sportowcami oraz osobami aktywnie uprawiającymi sport
Fizjoterapia sportowa to dziedzina fizjoterapii, która skupia się na rehabilitacji i prewencji urazów sportowych. Celem fizjoterapii sportowej jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności i zdolności do uprawiania sportu. Fizjoterapeuta sportowy pracuje z pacjentem, aby przywrócić ruchomość, siłę i stabilność mięśni oraz zwiększyć wydolność organizmu. Fizjoterapia sportowa może obejmować różne metody, takie jak masaż, terapia manualna, ćwiczenia, elektrostymulacja oraz terapia falą uderzeniową. Wszystko to pozwala na szybkie i skuteczne powrót pacjenta do aktywności sportowej.
W Fizjo Park nasi fizjoterapeuci stawiają profilaktykę na pierwszym miejscu. Staramy się uświadamiać naszych Pacjentów, jak ważne są działania w czasie treningów i nie tylko. Rehabilitacja sportowa pomaga poradzić sobie z tymi wszystkimi wyzwaniami, czyli m.in.:
– utrzymać organizm w pełnej sprawności
– rozluźnić spięte, przeciążone mięśnie
– zregenerować organizm po wysiłku fizycznym
– usunąć ból, obrzęki lub skurcze pojawiające się po treningach
– odzyskać sprawność po wypadkach lub kontuzjach
– wyleczyć nawracające urazy
Zaznaczamy, że warto na bieżąco być pod stałą opieką fizjoterapeuty, który będzie dbał o nasze zdrowie.
Praca z fizjoterapeutą składa się z zajęć indywidualnych lub w parze, a także z zajęć wykonywanych samodzielnie przez Pacjenta. Podstawą rehabilitacji sportowej są techniki powięziowo-mięśniowe i trening personalny, które:
– poprawiają kondycję, szybkość i zwinność
– poszerzają zakres wykonywanego ruchu
– poprawiają siłę, wytrzymałość oraz elastyczność
– zwiększają kontrolę nerwowo-mięśniową, np. równowagę i koordynację
– usprawniają wykonywanie ruchów typowych w danym sporcie
– korygują nieprawidłowe schematy ruchowe
– zwiększają i utrzymują wydolność układu krążeniowo-oddechowego
Dzięki takiej pracy możemy osiągnąć mnóstwo korzyści. Taki element fizjoterapii jest nieodłącznym elementem procesu treningowego i nie tylko. Dzięki temu możemy poprawić wyniki sportowe, przyśpieszyć odnowę biologiczną organizmu, przygotować organizm do większej aktywności fizycznej, a co najważniejsze zapobiegać przyszłym chorobom, urazom i kontuzją.
Nowoczesna fizjoterapia sportowa ze sportowcami i amatorami wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Najważniejsza jest tu diagnostyka oraz prewencja przyszłych urazów. Do nowoczesnych, kompleksowych i skutecznych metod terapii w sporcie należą m.in techniki powięziowo-mięśniowe i trening personalny, a także zabiegi terapeutyczne.
Diagnostyka funkcjonalna
Kompleksowa diagnostyka pacjenta w gabinecie fizjoterapii polega na przeprowadzeniu szeregu badań i testów, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta oraz dobrać odpowiedni program terapeutyczny. Może to obejmować badanie przedmiotowe, badanie palpacyjne, testy ruchomości, testy siły oraz testy neurodynamiczne. Celem jest zidentyfikowanie problemów związanych z układem ruchu i zaproponowanie skutecznego planu leczenia.
Medyczny trening rehabilitacyjny
Kinezyterapia jest jedną z metod fizjoterapii. Polega ona na leczeniu ruchem, jest określana jako gimnastyka lecznicza lub ćwiczenia usprawniające. W kinezyterapii bardzo ważny jest ruch , który traktuje się jako środek leczniczy mający wpływ na cały organizm. Efekty ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych.
Terapia nabytych urazów
Przywracanie funkcji narządów, układów ustroju, w tym funkcji psychicznych, poprawę wydolności w czynnościach, powrót umiejętności utraconych w wyniku urazu i przebytego leczenia, przywracanie możliwości pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym, w tym przede wszystkim powrotu do aktywności zawodowej osób w wieku produkcyjnym, które zostały utracone w przebiegu zmian pourazowych. Rehabilitacja pourazowa stanowi integralną część leczenia podstawowego. Wczesne podjęcie rehabilitacji przeciwdziała powikłaniom, ubocznym skutkom leczenia i stwarza warunki do odbudowy indywidualnego i społecznego funkcjonowania pacjenta.
Odnowa biologiczna + profilaktyka
Proces odnowy biologicznej składa się na: wypoczynek po wysiłku, masaże ręczne i wodne, kąpiele solankowe, zabiegi fizykoterapeutyczne (sauna, Soluks, prądy diadynamiczne, ultradźwięki, magnetoterapia itd.) oraz zabiegi kinezy terapeutycznej. W Fizjo Park staramy się umiejętnie dokształcać i uświadamiać jak olbrzymią rolę pełni profilaktyka w życiu każdego sportowca zarówno zawodowego, jaki i amatora.
Trening przygotowania motorycznego
Jest to dodatkowa praca, rozwijająca fizyczne cechy, które nie mogą być trenowane tylko przez trening specyficzny dla danej dyscypliny. Przygotowanie motoryczne jest systemem treningowym, którego podstawowym zadaniem jest rozwój ogólnych cech sprawności człowieka/sportowca takich jak zwinność, szybkość czy skoczność.
Zabiegi fizykalne
Fizykoterapia to rodzaj rehabilitacji medycznej, typ fizjoterapii. Podczas fizykoterapii wykorzystuje się w celach leczniczych zjawiska fizyczne takie jak prąd elektryczny, światło, magnetyzm, ultradźwięki oraz niską temperaturę i oddziałuje za ich pomocą na zmienione chorobowe miejsca. Celem fizykoterapii jest usprawnienie mięśni po urazach, na przykład złamaniach oraz uśmierzenie bólu, a co za tym idzie poprawa komfortu życia w przewlekłych schorzeniach.
Absolwent Fizjoterapii AWF w Poznaniu. Jest trenerem medycznym, certyfikowanym terapeutą wg. koncepcji modelu zniekształcenia powięzi (FDM).
By zniwelować ból, podczas pracy z urazami pacjentów wykorzystuje masaże tkanek głębokich oraz zajmuje się terapią blizn. W swojej pracy zawodowej poza gabinetem, wykorzystuje trening oparty na systemach mięśniowo – powięziowych, ponieważ wierzy, że bardzo dobrze wzmacnia ciało oraz poprawę funkcjonalność człowieka. Wśród pacjentów promuje profilaktykę zdrowym ruchem. Pracuje ze sportowcami na każdym poziomie zaawansowania.
Trener przygotowania motorycznego. Absolwent AWFiS w Gdańsku. Zdobył szerokie kwalifikacje, jest instruktorem przygotowania motorycznego, gimnastyki sportowej oraz instruktorem narciarstwa zjazdowego.
Boks jest jego pasją od lat, był zawodnikiem zdobywającym medale a teraz, trenerem bokserskim. Swoją wiedzę zdobytą podczas studiów, czasu, gdy był zawodnikiem a obecnie trenerem, wykorzystuje w pracy z urazami z jakimi przychodzą pacjenci.