Jak leczymy w Fizjo Parku
Terapia blizn
Terapia blizn ma na celu zarówno względy medyczne jak i poprawę komfortu psychicznego pacjentów u których blizny obniżają samoocenę i zadowolenie z życia. Mobilizacja blizny, którą wykonuje fizjoterapeuta, jest skuteczną metodą zmiękczania, uruchamiania i poprawy estetyki blizny. Do innych skutecznych metod terapeutycznych można zaliczyć plastrowanie dynamiczne, techniki rozciągające, masaż funkcyjny, a także zabiegi elektrostymulacji, laseroterapii, magnetostymulacji i ultradźwięków.
Rozejście mięśni brzucha (RMPB)
Jest to inaczej rozstęp obu mięśni prostych brzucha na boki w obszarze kresy białej. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku ciąży i po porodzie. W leczeniu rozejścia mięśni brzucha przydatna jest rehabilitacja i ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Odpowiednio dobrana fizjoterapia pozwala znormalizować napięcie w jamie brzusznej, zmniejszyć dolegliwości bólowe w trzewiach oraz przywrócić symetryczny wygląd i elastyczność mięśni brzucha. W procesie terapeutycznym szczególnie ważne jest przywrócenie prawidłowego wzorca oddechowego oraz aktywacja i synchronizacja pracy mięśni brzucha.
Nietrzymanie moczu (ćwiczenia mięśni dna miednicy) W tym aspekcie bardzo ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy, mające na celu ich aktywację. Nasz specjalista pomoże pacjentom zidentyfikować, które mięśnie faktycznie odpowiadają za funkcjonowanie dna miednicy, a także zbada palpacyjnie ich stan. Zaleci również trening domowy jak i ten, który wspólnie z pacjentem będzie wykonywany podczas wizyt kontrolnych. Oprócz ćwiczeń nasz specjalista poinstruuje swoich pacjentów z inkontynencją, w jaki sposób na co dzień unikać wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, a więc patologicznego nacisku wywieranego na pęcherz i cały układ moczowy.
Bolesne miesiączki
Fizjoterapeuta uroginekologiczny jest w tym aspekcie doskonałą alternatywną od leczenia farmakologicznego. Terapia ta, polega na manipulacjach w obrębie kręgosłupa, pracy na przeponie i mięśniach dnia miednicy, a także innych okolicznych mięśniach, a także na wykorzystaniu prądów TENS (przezskórna elektrostymulacja) i pracy na trzewiach.
Bolesne współżycie
Dyspareunia, pochwica to terminy często stosowane w diagnostyce bolesnego współżycia. Dyspareunia dotyczy bólu podczas stosunku. Pochwica charakteryzuje się nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy (głównie mięśnia łonowo-guzicznego), które w konsekwencji uniemożliwia współżycie. Vulvo- i vestibulodynia związane są z palącym, piekącym bólem i uczuciem dyskomfortu, które pojawia się w różnych sytuacjach, przy próbie współżycia bądź utrzymuje się cały czas. Nasz fizjoterapeuta zdiagnozuje przyczyny dolegliwości i wyznaczy odpowiednie kierunki postępowania leczniczego.
Ćwiczenia przed, w trakcie i po ciąży
Kobiety, które przygotowują się do macierzyństwa bądź już są w ciąży, wciąż rzadko podejmują aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia mięśni dna miednicy. Wynika to głównie z faktu, iż nie mają one świadomości wagi tych ćwiczeń. Wyedukowana kobieta nie tylko może wpływać na już występujące dolegliwości bólowe, ale poprzez profilaktykę może również zapobiec wielu problemom, które dotykają ciężarne. Działania profilaktyczne powinny występować nie tylko w trakcie ciąży, ale też w okresie ją poprzedzającym, a także po jej rozwiązaniu.