Wady kończyn dolnych u dzieci i młodzieży
Zadbaj o swoje dziecko i umów się na konsultację!
Zadbaj o swoje dziecko i umów się na konsultację!
Wady kończyn dolnych jest to grupa schorzeń występująca z reguły u dzieci. Dotyczy ona stóp oraz kolan a głównym winowajcą ich wystąpienia są nieprawidłowości w tych częściach (wady wrodzone) bądź nieprawidłowości rozwojowe (wady nabyte). Konsekwencje wad kończyn dolnych są zwykle odległe i prowadzą do zmian w postawie całego ciała.
Wady stóp i kolan to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń ortopedycznych wieku dziecięcego. Z roku na rok można zaobserwować trend wzrostowy, który związany jest ze zmianą trybu życia dzisiejszych dzieci i nastolatków.
Niestety nie jest on korzystny i charakteryzuje się:
– brakiem ruchu i siedzącym trybem życia
– otyłością, która spowodowana jest nieodpowiednią dietą
– złymi nawykami podczas siedzenia lub chodzenia zbyt szybką pionizacją niemowlęcia i zmuszaniem go do chodzenia.
Konsultacja u fizjoterapeuty (25 min) – 100 zł.
Konsultacja + 1 terapia (50 min) – 170 zł.
Każda kolejna terapia: 80zł (25 min), 140zł (50 min).
Kup karnet 10 wejść – 10% zniżki!
Najczęściej bywa tak, że wady kończyn dolnych diagnozowane są w gabinecie lekarskim przy okazji bilansu dziecka. Nie zawsze jest to jednak wychwycone na wczesnym etapie, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć na co zwracać uwagę aby można było samemu zareagować w odpowiednim czasie i udać się na wizytę do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.
Poproś dziecko aby stanęło tyłem do Ciebie. Stopy powinny być bose bez skarpetek, spodenki zdjęte. Oględziny rozpocznij od stóp i kieruj wzrok ku górze. Sprawdź czy występuje któreś z poniższych odchyleń:
– stopy przylegają całą powierzchnią do podłoża
– pięty kierują się do środka lub na zewnątrz
– ścięgno Achillesa przebiega po łuku
– kostki nie stykają się ze sobą – są oddalone od siebie powyżej 4 cm
– kolana nachodzą na siebie lub są wygięte na zewnątrz i nie stykają się Jeżeli widzisz jakąkolwiek nieprawidłowość, koniecznie udaj się do właściwego specjalisty!
Kolana koślawe
Koślawość kolan można zdiagnozować już u dzieci w wieku przedszkolnym, a zaniepokojenie u rodzica powinno wzbudzić ułożenie kończyn dolnych w kształt litery „X”. Bardzo często towarzyszy temu chód koszący, tzn. nadmierne “uciekanie” kolan do wewnątrz podczas marszu. Wada ta częściej występuje u dziewczynek ze względu na specyficzną budowę miednicy (miednica dziewczynek jest znacznie szersza niż u chłopców).
Kolana szpotawe
Kolana szpotawe natomiast, są odwrotnością kolan koślawych i powodują zniekształcenie całych nóg. Szpotawość to, innymi słowy, nienaturalny odstęp między kolanami. Najprostszym sposobem diagnozy tej wady jest ustawienie dziecka w swobodnej pozycji ze złączonymi stopami i zaobserwowanie ustawienia kolan.
Stopa płaska (płaskostopie)
Charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego stopy na skutek niewydolności mięśni unoszących ten łuk. Fizjologicznie może występować u dzieci do 3-4 roku życia, potem powinna już zanikać. Korekcję przetrwałej stopy płaskiej rozpoczynamy od ćwiczeń rehabilitacyjnych wzmacniających mięśnie osłabione oraz poprawiających sprawność stóp. Dodatkowo można posiłkować się wkładkami profilaktycznymi z wyprofilowanymi łukami stopy.
Stopa płasko-koślawa
Charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego stopy z równoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Pojawia się ona w wyniku przeciążenia stopy oraz niewydolności układu mięśniowo-więzadłowego. Fizjologicznie może występować nawet do 10 roku życia, ale trzeba mieć to na uwadze i kontrolować. Na rynku dostępnych jest wiele wkładek profilaktycznych, które można stosować już w późniejszym okresie, a kiedy stopa nie ulega zmianie należy włączyć do leczenia rehabilitację wraz z ćwiczeniami korekcyjnymi.
Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku na kierunku Fizjoterapia. W swojej pracy zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości bólowych, rehabilitacją pourazową, ortopedyczną. Podchodzi indywidualnie do każdego pacjenta i cały czas kształci się, uczestnicząc w kursach.
Zwalczanie dolegliwości jest jej głównym celem. Z powodu zamiłowania do sportu wie doskonale, jak optymalnie budować jednostkę treningową w dolegliwościach dotyczącym narządu ruchu.
Absolwentka AWFiS w Gdańsku z tytułem magistra fizjoterapii, to doświadczona specjalistka w obszarze rehabilitacji pacjentów ortopedycznych, schorzeń kręgosłupa i wad postawy. Przez wiele lat zdobywała praktyczne doświadczenie, angażując się w rehabilitację opartą na kinezyterapii, terapii manualnej, masażu i fizykoterapii. Jej umiejętności obejmują także diagnostykę funkcjonalną.
Jej zróżnicowane umiejętności oraz pasje, takie jak neurofizjologia bólu, joga Iyengara, dietetyka, historia sztuki i tradycyjna fotografia, sprawiają, że Anna Łągwa stanowi wartość dla każdego, kto poszukuje profesjonalnej opieki fizjoterapeutycznej.
Absolwentem Wydziału Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Jego życie od zawsze było związane ze sportem, a szczególnie z piłką nożną. Doświadczenie zdobyte na boisku, w połączeniu z licznymi kontuzjami, które sam przeszedł, pozwoliło mu głęboko zrozumieć mechanizmy urazów i skuteczne metody ich leczenia.
Specjalizuję się w pomocy osobom cierpiącym na codzienne dolegliwości bólowe oraz tym, którzy przeszli różnorodne urazy, zarówno sportowe, jak i te wynikające z codziennych aktywności. Dzięki indywidualnemu podejściu i zaangażowaniu, każdy pacjent może liczyć na kompleksową opiekę dostosowaną do jego potrzeb. Zapraszam do kontaktu i wspólnej pracy nad poprawą Twojego zdrowia i jakości życia.