Wady kończyn dolnych u dzieci i młodzieży

Zadbaj o swoje dziecko i umów się na konsultację!

Bezpłatna konsultacja!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Fizjo Park - Centrum Aktywnej Fizjoterapii

Czym są wady postawy kończyn dolnych?

Wady kończyn dolnych jest to grupa schorzeń występująca z reguły u dzieci. Dotyczy ona stóp oraz kolan a głównym winowajcą ich wystąpienia są nieprawidłowości w tych częściach (wady wrodzone) bądź nieprawidłowości rozwojowe (wady nabyte). Konsekwencje wad kończyn dolnych są zwykle odległe i prowadzą do zmian w postawie całego ciała.
Wady stóp i kolan to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń ortopedycznych wieku dziecięcego. Z roku na rok można zaobserwować trend wzrostowy, który związany jest ze zmianą trybu życia dzisiejszych dzieci i nastolatków. Niestety nie jest on korzystny i charakteryzuje się:
- brakiem ruchu i siedzącym trybem życia
- otyłością, która spowodowana jest nieodpowiednią dietą
- złymi nawykami podczas siedzenia lub chodzenia zbyt szybką pionizacją niemowlęcia i zmuszaniem go do chodzenia.
Teresa KokoszkaTeresa Kokoszka
17:03 18 Jan 22
Fizjoterapia na wysokim poziomie. Mega zgrany zespół świetnych fachowców. Dzięki nim można stanąć szybciej na nogi niż nam się wydaje. Pani Małgosia, Ania i Natalia dają z siebie wszystko. Pan Jakub również.
Klaudia FraczekKlaudia Fraczek
00:01 28 Nov 21
Z całego serca polecam! Moim zdaniem nie mają sobie równych, a fizjoterapeuci to specjaliści w swoim fachu. Jestem zachwycona. Bardzo mi pomogli.
Marcin99Marcin99
20:00 24 Nov 21
Gorąco polecam to miejsce 🙂 Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pani Ania jest pełna cierpliwości, spokoju, zaangażowania oraz ogromnej wiedzy. Jeśli ktoś szuka dobrego fizjoterapeuty, to nie widzę innego kierunku niż Fizjo Park 🙂
Paweł DąbrowskiPaweł Dąbrowski
10:01 18 Nov 21
Trafiłem do nich z trzema wysuniętymi dyskami, polecam serdecznie, moment postawili mnie na nogi, obsługa mega profesjonalna, Pani Ania podchodzi do tematu z wielkim profesjonalizmem i nie tylko pomaga ale wszystko cierpliwie tłumaczy. Cieszę się że oddałem się w jej ręce 🙂
Wiktoria WiteckaWiktoria Witecka
10:31 25 Aug 21
Bardzo polecam! Zmagam się z częstym bólem pleców spowodowanym siedzącą pracą. Po wizycie u Pana Jakuba i terapii manualnej ból znacznie ustąpił. Dodatkowo Pan Jakub zaproponował mi zestaw ćwiczeń, które mogę samodzielnie wykonywać w domu w celu wzmocnienia mięśni pleców - od momentu, gdy zaczęłam je regularnie wykonywać, ból przychodzi znacznie rzadziej i nie jest tak intensywny, jak kiedyś.Wizyta w FizjoParku to czysta przyjemność - profesjonalne podejście do pacjenta oraz bardzo miła atmosfera. Na pewno odwiedzę to miejsce ponownie 🙂
js_loader

Bezpłatna konsultacja!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Rozpoznanie wad stóp i kolan

Najczęściej bywa tak, że wady kończyn dolnych diagnozowane są w gabinecie lekarskim przy okazji bilansu dziecka. Nie zawsze jest to jednak wychwycone na wczesnym etapie, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć na co zwracać uwagę aby można było samemu zareagować w odpowiednim czasie i udać się na wizytę do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.
Poproś dziecko aby stanęło tyłem do Ciebie. Stopy powinny być bose bez skarpetek, spodenki zdjęte. Oględziny rozpocznij od stóp i kieruj wzrok ku górze. Sprawdź czy występuje któreś z poniższych odchyleń:
- stopy przylegają całą powierzchnią do podłoża
- pięty kierują się do środka lub na zewnątrz
- ścięgno Achillesa przebiega po łuku
- kostki nie stykają się ze sobą - są oddalone od siebie powyżej 4 cm
- kolana nachodzą na siebie lub są wygięte na zewnątrz i nie stykają się
Jeżeli widzisz jakąkolwiek nieprawidłowość, koniecznie udaj się do właściwego specjalisty!

W czym pomagamy w Fizjo Park?

Kolana koślawe
Koślawość kolan można zdiagnozować już u dzieci w wieku przedszkolnym, a zaniepokojenie u rodzica powinno wzbudzić ułożenie kończyn dolnych w kształt litery „X”. Bardzo często towarzyszy temu chód koszący, tzn. nadmierne “uciekanie” kolan do wewnątrz podczas marszu. Wada ta częściej występuje u dziewczynek ze względu na specyficzną budowę miednicy (miednica dziewczynek jest znacznie szersza niż u chłopców).
Kolana szpotawe
Kolana szpotawe natomiast, są odwrotnością kolan koślawych i powodują zniekształcenie całych nóg. Szpotawość to, innymi słowy, nienaturalny odstęp między kolanami. Najprostszym sposobem diagnozy tej wady jest ustawienie dziecka w swobodnej pozycji ze złączonymi stopami i zaobserwowanie ustawienia kolan.
Stopa płaska (płaskostopie)
Charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego stopy na skutek niewydolności mięśni unoszących ten łuk. Fizjologicznie może występować u dzieci do 3-4 roku życia, potem powinna już zanikać. Korekcję przetrwałej stopy płaskiej rozpoczynamy od ćwiczeń rehabilitacyjnych wzmacniających mięśnie osłabione oraz poprawiających sprawność stóp. Dodatkowo można posiłkować się wkładkami profilaktycznymi z wyprofilowanymi łukami stopy.
Stopa płasko-koślawa
Charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego stopy z równoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz. Pojawia się ona w wyniku przeciążenia stopy oraz niewydolności układu mięśniowo-więzadłowego. Fizjologicznie może występować nawet do 10 roku życia, ale trzeba mieć to na uwadze i kontrolować. Na rynku dostępnych jest wiele wkładek profilaktycznych, które można stosować już w późniejszym okresie, a kiedy stopa nie ulega zmianie należy włączyć do leczenia rehabilitację wraz z ćwiczeniami korekcyjnymi.

Bezpłatna konsultacja!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Kto wykonuje terapię wad kończyn dolnych

Natalia Sosnowska

Absolwentka AWFiS w Gdańsku. Przez wiele lat trenowała siatkówkę i pływanie, dobrze zna najczęstsze urazy i wie jak je leczyć, dlatego postanowiła specjalizować się w odnowie biologicznej. Swoich pacjentów przekonuje, że prawidłowa regeneracja to niezbędny element treningu i klucz do sukcesów, nie tylko sportowców. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim terapie tkanek głębokich, masaż powięziowy, terapię punktów spustowych. Jest ogromną fanką nowoczesnych metod fizykoterapeutycznych. Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Specjalista od różnorakich wad postawy.

Małgorzata Kisielewska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jej główny obszar specjalizacji zawodowej to rehabilitacja w ortopedii. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów i szkoleń. Wierzy, że dzięki szerokiej i pogłębionej wiedzy może pomóc pacjentom z nawet najbardziej złożonymi urazami. Uważa, że by dobrze i efektywnie pomóc pacjentowi, trzeba poznać nie tylko przyczynę urazu, z którym przychodzi, ale odtworzyć historię jego kontuzji. Dlatego przeprowadzenie pogłębionego wywiadu uważa za początek dobrej rehabilitacji.

Jakub Kasperski

Absolwent Fizjoterapii AWF w Poznaniu. Jest trenerem medycznym, certyfikowanym terapeutą wg. koncepcji modeluzniekształcenia powięzi (FDM. By zniwelować ból, podczas pracy z urazami pacjentów wykorzystuje masaże tkanek głębokich oraz zajmuje się terapią blizn. W swojej pracy zawodowej poza gabinetem, wykorzystuje trening oparty na systemach mięśniowo - powięziowych, ponieważ wierzy, że bardzo dobrze wzmacnia ciało oraz poprawę funkcjonalność człowieka. Wśród pacjentów promuje profilaktykę zdrowym ruchem.

Bezpłatna konsultacja!

Zadzwoń teraz

+48 600 069 830

Nie masz pewności, którą konsultację wybrać?

Umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną z Doktor Małgorzatą Kawą.

Zapisz się na newsletter Fizjo-Park i bądź na bieżąco

jesteśmy

otwarci

poniedziałek – piątek:

8.00 – 20.00


sobota:

9.00 – 15.00

zapraszamy

do kontaktu


adres email:

recepcja@fizjo-park.pl